Vypadávání vlasů je zcela normální proces. Výměna vlasů je totiž kontinuální proces a denně můžeme přijít až o stovku vlasů. Vlasy rostou po určitou dobu, vypadávají a jsou nahrazeny další vlasovou generací, takže po 4–6 letech se naše vlasy zcela obnoví. Běžné je také zvýšené jarní a podzimní padání vlasů. Pokud ale náhle začnou vlasy padat více, je to známkou toho, že se v těle něco děje. Může jít o nedostatek prospěšných látek ve stravě, hormonální změny nebo příznak nemoci. Pokud tedy na polštáři nebo v kartáči objevíte nezvykle velké chomáčky vlasů, zpozorněte. Jak zastavit vypadávání vlasů?
Proč padají vlasy?
Mnohem častěji slyšíme o vypadávání vlasů u mužů, které je způsobeno převážně genetikou. Jedná se o takzvanou androgenetickou alopecii, tedy zvýšenou citlivost vlasu na testosteron, který poškozuje vlasové kořínky. Pravdou ale je, že vypadávání vlasů u žen je stejně velkým problémem, a to v každém věku. Nemusí se vždy jednat o hormonální nerovnováhu nebo padání vlasů v těhotenství. Důvodů k padání vlasů je mnoho, často jejich příčinu musíme hledat i pár měsíců zpět. I díky malé změně a hledáním správné příčiny můžeme extrémní padání vlasů zastavit.
Co ovlivňuje nadměrné padání vlasů?
- Genetická predispozice (padání vlasů u mužů)
- Hormonální změny v těle a nízká hladina estrogenu (padání vlasů po porodu, menopauza, puberta)
- Strava chudá na vitamíny a živiny (nízká hladina železa, nedostatek vitamínu A nebo selenu)
- Nadužívání vitamínů (například při užívání multivitaminových preparátů)
- Problémy se štítnou žlázou (snížená nebo zvýšená funkce štítné žlázy)
- Padání vlasů ze stresu (možné vysvětlení náhlého řídnutí vlasů u žen i mužů, které se může projevit i po několika měsících po překonání silného stresu)
- Nevhodná či nekvalitní vlasová kosmetika a nešetrné zacházení s vlasy (barvení, styling, častá tepelná úprava vlasů)
- Prodělaná infekce
- Dlouhodobé nošení kšiltovek a čepic
- Splétání vlasů do příliš těsných copů a culíků
- Životní styl (kouření, alkohol)
- Léky (Vypadávání vlasů je častým vedlejším účinkem mnohých léků, pokud se tak děje, konzultujte jejich užívání se svým lékařem.)
- Drastické diety
Příčiny padání vlasů u dětí se liší od příčin u dospělých. Ke zvýšenému padání vlasů dochází obvykle v novorozeneckém období (v období 4.–7. měsíce) a v době puberty. Pokud však začnou vlásky padat ve větším množství, navštivte raději pediatra.
Typy vypadávání vlasů
Obecně můžeme rozlišit 3 typy padání vlasů a pomocí nich lépe určit, co na vypadávání vlasů použít a co změnit.
- Genetické vypadávání vlasů je častější u mužů. Je také nejčastější příčinou vypadávání vlasů u mladých mužů, může však postihnout i ženy v menopauze. Růstová fáze vlasu je kratší, vlas tedy rychleji vypadne a vlasy začínají řídnout. U mužů jsou nejčastěji patrné takzvané kouty a ustupující vlasová linie. Později se objeví padání vlasů také vzadu na hlavě. U žen naopak vypadávají vlasy v horní části hlavy.
- Nadměrné vypadávání vlasů způsobuje řídnutí vlasů po celé hlavě a pokožka je viditelnější. Přesto nejsou patrná jednotlivá lysá místa. Běžné je padání vlasů při kojení nebo v těhotenství. Tomuto typu padání vlasů se dá správnou péčí rychle zabránit posílením vlasových kořínků pomocí přípravků na vypadávání vlasů.
- Ohraničená plešatost (alopecia areata) se značí viditelnými kulatými lysinkami. Týká se hlavně vypadávání vlasů u dětí i vypadávání vlasů u dívek i chlapců v mladém věku.
Sezónní padání vlasů
Na podzim a v jarních měsících může docházet k většímu vypadávání vlasů. Tento druh vypadávání vlasů postihuje spíše ženy než muže. Co způsobuje sezónní padání vlasů?
- Vlasový cyklus u žen trvá 2–6 let, u mužů je trochu kratší. Asi 85 % našich vlasů se nachází v této první fázi, zvané také anagen.
- Druhá fáze zvaná katagen trvá asi dva týdny, je to období, kdy se zastaví růst vlasu. Nachází se v ní asi 5 % našich vlasů.
- Asi 10 % našich vlasů se nachází v takzvaném telogen, je to poslední fáze růstového cyklu, na jejím konci vlas vypadává a začíná růst vlas nový.
V letních měsících se vlivem slunce, světla a vysokých teplot nachází více našich vlasů v poslední telogenní fázi, což vede k většímu vypadávání vlasů v říjnu a listopadu, tedy na konci této fáze. Je to zcela běžný jev a pokud při česání zaznamenáte zvýšené padání vlasů, zařaďte do péče o vlasy šampon na padání vlasů.
Jak zabránit vypadávání vlasů
- Zařaďte do svého jídelníčků pestrý výběr potravin obsahující látky pro podporu růstu vlasů (vitamíny skupiny B, Vitamin C, železo, zinek, hořčík).
- Odpočívejte a pokuste se odbourat stresové faktory (pohyb, meditace).
- Zacházejte s vlasy opatrně (nemyjte si vlasy příliš často, vyhněte se intenzivnímu česání a stahování vlasů do culíku).
- Nepoužívejte příliš často fén, kulmu nebo žehličku na vlasy.
- Jemně masírujte pokožku hlavy pro lepší prokrvení.
- Používejte tonika a kůry proti vypadávání vlasů.
Přípravky proti vypadávání vlasů
Používáním přípravků na padání vlasů a pro obnovu růstu vlasů můžeme předejít jejich řídnutí. Při prevenci je důležité zaměřit se na posílení stávajících vlasů, čím dříve začneme, tím déle si udržíme krásné vlasy. Prvním krokem by měla být výměna vašeho stávajícího šamponu za šampon na vypadání vlasů, a to nejlépe hned, jak zvýšené padání zaznamenáte. Přípravky na vypadávání vlasů byste měli používat alespoň po dobu 4–7 týdnů, aby měly vlasy a kořínky čas reagovat na péči.
Co na padání vlasů použít?
- Šampon proti vypadávání vlasů stimuluje vlasové kořínky a dodává vlasům lesk a objem. Zároveň pomáhá udržet vlasy zdravější. Masírujte vlhkou pokožku hlavy šamponem vždy alespoň po dobu 1–3 minut.
- Vlasová kúra obvykle ve formě koncentrovaných ampulí s obsahem aminexilu a vitamínů podporuje růst nových vlasů.
- Sérum proti vypadávání vlasů vyživuje vlasové kořínky a zvyšuje zdravý vzhled vlasů.
- Vlasové tonikum proti nadměrnému vypadávání vlasů stimuluje kořínky a omezuje řídnutí vlasů.
Oblíbené složky přípravků proti padání vlasů
- Výtažek z lopuchu stimuluje mikrocirkulaci ve vlasové pokožce a působí proti vypadávání vlasů.
- Saw palmetto působí jako blokátor tvorby DHT (příčina dědičného padání vlasů).
- Kofein stimuluje růst vlasových folikul.
- Zinek posiluje vlasové kořínky a přispívá růstu nových vlasů.
- Stemoxydine aktivuje neaktivní vlasové váčky.
- Kopřiva zmírňuje zánět na pokožce, což je častá příčina chronického padání.
- Procyanidín má antioxidační a protiplísňové účinky.
- Olej z kardamomu stimuluje krevní oběh v pokožce hlavy.
- Výtažky z máty podporují růst vlasů.
- Karnitin tartrát dodává energii vlasové pokožce, posiluje a aktivuje vlasové kořínky.
Kdy je potřeba více zpozornět
Pokud jste odhalili příčinu padání vlasů a zařadili kosmetiku proti padání vlasů, přesto řídnutí vlasů přetrvává i po více než 3 měsících? V tomto případě doporučujeme návštěvu odborníka. U nás provádíme metodu Vlasová mezoterapi , kterou doporučujeme, pokud padání vlasů přetrvává. Čím dříve začnete problém řešit, tím snadněji se dá ztráta vlasů zastavit.
Předejděte nechtěnému vypadávání vlasů správnou péčí, vyváženou stravou i jemným zacházením. Na notino.cz najdete výběr těch nejlepších šamponů, sér a tonik proti vypadávání vlasů od světoznámých značek jako je Kérastase, Alpecin nebo Plantur! Začněte s péčí ještě dnes a radujte se z krásných a hustých vlasů po dlouhou dobu.