Péče o problematickou pleť – jak na akné

Akné je zánětlivé onemocnění a vyskytuje se nejčastěji během dospívání, kdy v těle probíhá celá řada změn, především těch hormonálních. To ale neznamená, že se akné neobjeví i v dospělosti. Nebo naopak u těch nejmenších – novorozenců a batolat.

Jaké jsou příčiny akné

Jednou z hlavních příčin akné je ucpaný vlasový folikul (komedon), ve kterém se může objevit zánět. Komedon vzniká přirozeně a postupně podle toho, jak se množí kožní buňky v pleti. Ne vždy je jeho důsledkem akné, ve zdravé kůži se komedon sám rozpustí.

Při reakci imunitního systému s bakteriemi, lipidy nebo androgeny (mužskými pohlavními hormony) ale může dojít k mikrozánětu pod kůží, který je ve svém počátku pouhým okem neviditelný. Vlivem nadměrné produkce kožního mazu ale zánět postupuje až do fáze, kdy vidíme projevy akné na kůži.

Jaké jsou projevy a druhy akné?

Mazové žlázy produkují přirozeně maz, pokud jsou žlázy uzavřené, může docházet ke vzniku černých nebo bílých teček nebo pupínků.

  • Černé tečky neboli otevřené komedony jsou malé tmavé plochy, které vznikají, když se mazová žláza uzavře.
  • Bílé tečky jsou typem pupínků, kdy dochází k vyvýšení okrouhlé léze s bílou čepičkou na vrcholku.
  • Pupínky jsou obvykle bolestivé, zarudlé a vyvýšené léze vyplněné hnisem.

Péče o problematickou pleť

V boji s akné vám pomůže dodržovat správnou rutinu v péči o pleť:

  • Základem je dobře vyčištěná pleť, ve které není místo pro nežádoucí bakterie způsobující zánět. Čištění provádějte dvakrát denně – ráno a večer. Pořiďte si kvalitní micelární vodu na akné nebo čisticí gel na akné. Používejte čisticí a odličovací přípravky bez alkoholu, které pleť nedráždí a nevysušují. Vysušená pleť má totiž tendenci produkovat ještě více mazu.
  • Vyčištěná pleť potřebuje dávku hydratace. Vsaďte na mast nebo krém na akné, které zrychlují hojení pupínků, a navíc bojují proti vzniku nových.
  • Přímo na pupínky aplikujte vždy přes noc lokání péči na akné, která urychlí jejich hojení.
  • Jednou týdně použijte peeling pro problematickou pleť, který zbaví pleť odumřelých buněk, nebo hloubkovou pleťovou masku na akné, která pleť vyčistí a zmatní.

Kosmetika na akné

Problematická pleť potřebuje speciální péči, běžná kosmetika totiž může projevy akné ještě více zhoršit. Proto vsaďte na specializované přípravky na akné, které vznikly ve spolupráci s dermatology od osvědčených značek Vichy, La Roche Posay, Avène, EucerinBioderma nebo A-Derma.

2015 - 2023 © DermaComfort s.r.o. - MUDr. Eva Pelikánová