Aplikace botulotoxinu

Aplikace botulotoxinu

Botulotoxin je neurotoxin, jenž blokuje činnost mimických svalů, pochází z bakterie a dokáže během několika dní  odstranit rýhy způsobené běžnými výrazy obličeje. Vedlejší účinky se objevují jen velmi zřídka a také bolest tento zákrok téměř nezpůsobuje.

Pro koho je aplikace botulotoxinu vhodná?

Injekční aplikace botulotoxinu je vhodná zejména pro pacienty, kteří chtějí vyhladit vrásky od smíchu, mračení, omezit vějířovité vrásky, uvolnit stažené koutky úst nebo vyléčit nadměrné pocení. Dále pak pro osoby, kterým se vrásky objevily mezi obočím, na čele, kolem očí, na kořeni nosu.

Aplikaci botulotoxinu  mohou podstoupit ženy, které nejsou těhotné a nekojí, dále pak osoby bez nervových poruch a osoby, které nemají alergie na některé složky přípravku. Botulotoxin se neaplikuje v případě zánětlivého onemocnění oblasti, u které chceme vyhladit vrásky.

Průběh zákroku

Vzhledem k tomu, že se vyhlazení vrásek provádí v ordinaci lékaře nebo na klinice plastické chirurgie ambulantně, není nutná následná hospitalizace po zákroku. Injekční aplikace botulotoxinu je velice rychlá, téměř bezbolestná a fyzicky nenáročná. Vpichy se provádějí velmi tenkou jehlou do míst, kde je zapotřebí vyhladit vrásky. Celý zákrok trvá pouhých 5 – 10 minut. Místo se ošetří dezinfekční látkou a poté je inzulinovou stříkačkou vpraveno do mimického svalu připravené množství botulotoxinu . Pacienti cítí při aplikaci pouze mírné pálení nebo štípnutí.

Po zákroku

Pacient by neměl předklánět hlavu, aby byl výsledný efekt co nejlepší. Pokožka je bezprostředně po zákroku lehce zarudlá a oteklá, ale asi po hodině tyto nežádoucí účinky zcela vymizí. Účinky injekční aplikace botulotoxinu jsou patrné po 1 – 3 dnech. Intervaly mezi jednotlivými aplikacemi se s množstvím podstoupených ošetření prodlužují. Efekt zákroku vydrží po první aplikaci asi 3 až 6 měsíců, po druhé aplikaci asi půl roku a po třetí 9 – 12 měsíců. Poté se stávají svaly opět aktivní a vrásky se opět začínají tvořit. Vrásky se postupem času změlčují a s opakovanými aplikacemi botulotoxinu časem zcela vymizí. Po aplikaci je možné navrátit se ihned do práce, není nutné žádné delší zotavování.

2015 - 2024 © DermaComfort s.r.o. - MUDr. Eva Pelikánová